Kongreye Katılım
Kongre Kayıt & Konaklama

Bildiri Gönderimi
Online Bildiri Gönderimi

EGAD 2020
Uluslararası Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Kongresi
0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec

Doç. Dr. Emre Selçuk
Sabancı Üniversitesi
İstanbul, Türkiye

ÇALIŞTAY KONU:

Yeni Başlayanlar için Günlük Yöntemi

Günlük yöntemi, kişilerin gündelik hayatlarındaki olay ve deneyimlerinin tekrarlı bir şekilde ölçülmesine dayanır. Veriler kişiler günlük hayatlarına devam ederken alındığından ekolojik geçerliği yüksektir. Ayrıca, her kişi için defalarca ölçüm alındığından araştırmacıların kişi-içi süreçleri inceleyebilme fırsatı olur. Bu çalıştayda, günlük yönteminin ne tür araştırma sorularına cevap verebileceğini ve bu araştırma sorularına uygun veri analizinin nasıl yapılacağını örneklerle ele alacağız.

Veri analizi gösterimlerini HLM yazılımını kullanarak yapacağız. Eğer isterseniz HLM’in ücretsiz sürümünü buraya tıklayarak indirebilir ve laptopunuzu yanınızda getirebilirsiniz. Böylece çalıştay sırasında yapacağımız analizleri kendiniz de deneyebilirsiniz. (Not: HLM sadece Windows işletim sistemiyle çalışmaktadır).

Çalıştay, günlük yöntemi hakkında bilgi edinmek isteyen her alandaki araştırmacı için faydalı olacaktır. Çalıştaydan azami faydayı sağlamak için temel düzeyde regresyon analizine aşina olmanız çok iyi olur.